Vizuelna umjetnost

"Nezavisne" na otvaranju izložbe: Dalijeva kreativna ludost u najboljem izdanju

"Nezavisne" na otvaranju izložbe: Dalijeva kreativna ludost u najboljem izdanju
Foto: N.N. | "Nezavisne" na otvaranju izložbe: Dalijeva kreativna ludost u najboljem izdanju

Ako vas ovog ljeta put nanese prema jugu Hrvatske te u svoje putovanje uvrstite Dubrovnik obavezno posjetite nedavno otvorenu izložbu litografija Salvadora Dalija.

Osamdeset tri litografije velikog umjetnika izložene u galeriji u središtu Starog grada su nezaobilazna stanica svih turista.

"Ove litografije su interpretacija knjiga kao što su 'Biblia Sacra', 'Tristan i Izolda', 'Alisa u zemlji čuda', a mogu se vidjeti i izvanredne litografije 12 apostola i konjanika. Ovo su, naime, Dalijeve interpretacije poznatih knjiga i najvećih dijela u istoriji", ispričala je za "Nezavisne" nadasve ljubazna radnica galerije Olga Vukosav, koja sve koji požele vidjeti ova djela dočeka s osmijehom na samom ulazu. Ona je dodala da će izložba djela velikog umjetnika u ovom prostoru trajati do novembra te da se nada da će biti posjećena s obzirom na to da je već prvog dana otvaranja posjeta bila velika, a posjetioci nisu mogli sakriti svoje oduševljenje.

Među mnogim umjetnicima koji su ušli u svijet nadrealizma, Dali je postao jedan od najboljih predstavnika tog pokreta. U periodu od deset godina pretvorio je apsurd i ludost u suštinski dio umjetnosti. Radovi mu se nalaze u muzejima širom Evrope i Amerike, a ova litografska djela, ne samo zbog tehnike, zauzimaju posebno mesto u njegovom stvaralaštvu.

Prijatelj htio da ga vrati bogu

Dalijeve ilustracije za djelo "Biblia Sacra", pisanu na vulgati (srednjovijekovni prevod na latinski jezik), čini 105 litografija urađenih po originalima slikanim gvaš tehnikom. Izdata je 1969. u Milanu s tiražom od 1.677 primjeraka. Naručilac je bio Dalijev prijatelj i sponzor Đuzepe Albareto, koji je sebi postavio zadatak da umjetnika vratiti bogu.

Albareto je vjerovao da će ovaj projekat zahtijevati od Dalija da proučava Bibliju i nadao se da će to njegovom prijatelju vratiti vjeru. Ovim nastojanjima izrodila se "Biblia Sacra" kao serija nadrealnih prikaza ključnih tema iz Biblije. Djelo je kombinacija kontinuiranog tona litografija, serigrafije s dodacima lakova i metalik tinte.

"Djela su štampana na kartonu specijalno dizajniranom da izdrži korištenje raznih tehnika, a kvalitet umjetničkog djela i vještina umjetnika su vidjivi u svakom dijelu 'Biblia Sacre'", ispričala je Vukosavova.

"Alisa u zemlji čuda"

Neobična ličnost Salvadora Dalija dovela ga je u grupu umjetnika koji su svojim stvaralaštvom i ponašanjem mijenjali način života. S obzirom na to, Izdavačka kuća "Random House" ga je angažovala za stvaranje novih slika Alisinih avantura iz knjige "Alisa u zemlji čuda" Luisa Kerola. Uprkos jazu vijekova koji je stajao između ova dva velika intelektualca, Dali je stvorio nešto posebno, a doslovan prikaz avantura je ostavljen po strani kada je umjetnik stvorio svoju verziju priče. Igrajući se oblicima i bojama, Dali je svojom maštom dobio novu dimenziju izvan onog, dosad poznatog. Ovo izdanje je kombinacija intelektualnog rada pisca i umjetnika koji su uživali svjetsku slavu.

Na svoj način tumačio i operu

"Tristan i Izolda" je srednjovjekovna tragična ljubavna priča. Prepoznatljivi motiv nesrećne odnosno nemoguće ljubavi poznat je u brojnim varijacijama u literaturi te kao predložak za brojna druga umjetnička djela. Ovu operu Salvador Dali je prenio na papir 1944. u vidu litografije, gdje je prikazao svoju viziju legende iz 12. vijeka o preljubničkoj ljubavnoj aferi korniškog viteza Tristana i irske princeze Izolde. Tristan je bio vitez okruglog stola, koji se zaljubio u Izoldu, buduću suprugu svog ujaka, nakon što su oboje greškom popili ljubavni napitak. Priča je tragična i Tristan umire u očaju, nakon čega Izolda počini samoubistvo.

Dana 23. januara 1989, dok je slušao svoje omiljeno djelo, Vagnerovu operu "Tristan i Izolda", Dali je preminuo u Figuerasu u 84. godini.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije