Okolina

Centar za životnu sredinu: Neretva je bila ozbiljno zagađena, to je svima jasno

Centar za životnu sredinu: Neretva je bila ozbiljno zagađena, to je svima jasno
Foto: Ustupljena fotografija | Centar za životnu sredinu: Neretva je bila ozbiljno zagađena, to je svima jasno

KONJIC – Nakon što je Centar za životnu sredinu poslao hitan dopis Upravi za inspekcijske poslove Republike Srpske vezano za zamućenje vode i pomor ribe u rijeci Neretvi, nizvodno od gradilišta hidroelektrane Ulog, inspekcija je odgovorila na dopis konstatacijom da u rijeci nema nikakvog zagađenja, te da su i voda i riblji svijet u dobrom stanju, navodi se u saopštenju Centra za životnu sredinu.

"Porazna je činjenica da je po upućivanju dopisa inspekcijskim organima za ovako hitan slučaj trebalo 20 dana za odgovor, ali i izlazak na teren. Naime, zahtjev za izlazak na teren je upućen 28. septembra kada je konstatovan najveći stepen zagađenja. U odgovoru RUIP-a, navodi se da je ekološki inspektor izašao na teren tek 16. oktobra. Posebno je porazno što se u svojim konstatacijma na kvalitet vode, vodni inspektor oslanja na metodu vizuelnog pregleda vodotoka. Ovakva ažurnost i metodologija rada ne omogućava efikasnost u samoj zaštiti i lokalnog stanovništva i same životne sredine. Neretva je krajem septembra bila ozbiljno zagađena to je svima jasno, a posebno su toga svjesni ljudi koji žive uz njene obale i koji su evidentirali mrtve ribe i svakodnevno slikali ovu rijeku šokirani njenom neprirodnom i prljavom bojom“, kazao je Vladimir Topić iz Centra za životnu sredinu.

Ispred Centra za životnu sredinu podsjećaju da se na dionici od nekoliko desetina kilometara nizvodno od HE Ulog, tokom nekoliko sedmica jasno moglo vidjeti zamućenje vode, što je alarmiralo mnoge građane da izađu na teren i postave pitanje šta se dešava sa Neretvom.

"Ovo je još jedan  pokazatelj koliko sama rijeka Neretva, ali i naša priroda trpe zbog ovakvih odgovora inspekcijskih organa. Poražavajuće je da nadležni ne vide problematiku u slučaju Neretve i da za njih ovdje nema nikakvog narušavanja ovog visoko vrijednog, ako ne i najvrednijeg prirodnog područja u našoj zemlji", smatra Tadić.

Iz Centra za životnu sredinu napominju da se rijeka Neretva odlikuje prvom klasom vode u čitavom svom gornjem toku.

"Poznato je da je svi koji žive ili dolaze na ovu rijeku piju vodu iz njenog korita na čitavoj ovoj dionici. Izvorište rijeke je na području opštine Gacko, a zatim joj se tok pruža kroz opštine Kalinovik i Konjic. Upravo na ovoj dionici od izvorišta do Konjica, koja je duga 90 kilometara, rijeka Neretva i područje oko nje, predstavlja jedno od najvrednijih područja u Bosni i Hercegovini. Po dosadašnjim istraživanjima koja su rađena, registrovano je više od 1300 vrsta, a samo tokom prošle godine njih 24 su detektovane kao nove vrste za našu zemlju. Svakim novim istraživanjem se saznaje nešto novo i značajno", navodi se u saopštenju.

Amir Variščić, iz organizacije "Zeleni Neretva" iz Konjica kaže da je situacija na nizvodnom dijelu vodotoka, koji administrativno pripada Općini Konjic,  u gotovo  identičnom stanju.

"Nadležna Federalna vodna inspekcija se nije čak potrudila ni da posjeti mjesto zagađenja, nego je izvršila nadzor dvadesetak kilometara nizvodno, uz izvještaj da se radi o ‘običnom’ zamućenju vodotoka bez posljedica po životnu sredinu. Ovakav pristup pojedinih inspekcijskih službi nije ništa novo i zorno pokazuje da iste, i kada imaju mogućnost, nemaju volju da riješe problem. U Konjicu se još od kraja 2020. godine, odnosno od intenziviranja radova na izgradnji HE Ulog, mogu primjetiti slična zagađenja manjeg obima, ali posljednja dešavanja sve više ukazuju na ozbiljnost problema. Lokalno stanovništvo se osjeća nezaštićenim od strane nadležnih službi, te se s pravom postavljaju pitanja o negativnim posljedicama koje nas očekuju ukoliko se HE Ulog pusti u pogon”, kazao je Variščić.

Iz Centra za životnu sredinu ističu da dešavanja sa zagađenjem ukazuju na samo jedan izvor, a, kako kažu, to je lokalitet Nedavići i Ljusići i gradilište za buduću hidroelektranu Ulog, koju gradi privatna kompanija EFT doo.

"Nizvodno od ove elektrane mjesecima se dešavaju katastrofe u samoj rijeci Neretvi. Odmah poslije gradilišta, vode poprimaju ili masno bijelu ili prljavo smeđu boju, dešavao se pomor ribe, a po obodu riječnog korita vidjela se velika količina algi. Sve ovo je bilo prisutno sedmicama i danas je pitanje vremena kad se opet može ponoviti", stoji u saopštenju.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije