Okolina

Istorijski trenutak: Pećina iz BiH na popisu svjetske baštine UNESCO-a

Istorijski trenutak: Pećina iz BiH na popisu svjetske baštine UNESCO-a
Foto: Fena | Istorijski trenutak: Pećina iz BiH na popisu svjetske baštine UNESCO-a

RAVNO - Pećina Vjetrenica službeno je uvrštena na popis svjetske baštine UNESCO-a, a da se Vjetrenica uvrsti na popis odlučeno je na 46. zasjedanju Odbora za svjetsku baštinu UNESCO-a.

Iz Ministarstva civilnih poslova Bosne i Hercegovine ističu da je ovo istorijski trenutak za BiH i kruna dugogodišnjih napora svih koji su prepoznali univerzalnu vrijednost ovog dragulja.

"Ovom odlukom, Vjetrenica je postala prvi samostalni prirodni fenomen iz Bosne i Hercegovine koji je uvršten na svjetski popis zaštićenih spomenika. Upisom Vjetrenice na popis svjetske baštine UNESCO-a okončan je dugogodišnji opsežni proces, na kojem su radili stručni timovi i eksperti u saradnji s nadležnim institucijama u Bosni i Hercegovini", navodi se u saopštenju ovog ministarstva.

Da je u pitanju istorijski trenutak, smatra i Dubravka Bošnjak, ministarka civilnih poslova Bosne i Hercegovine.

"Uvrštenje Vjetrenice na ovaj prestižni popis potvrđuje njen izuzetan značaj, ne samo za nas, već i za cijeli svijet. Vjetrenica je najveća i najpoznatija pećina u Bosni i Hercegovini, bogata speleološkim, arheološkim i biološkim značajem. Njeni jedinstveni podzemni ekosistemi, nevjerojatne geološke formacije i bogatstvo endemskih vrsta čine je neprocjenjivim prirodnim staništem i inspiracijom za mnoge naučnike i istraživače. Ovo priznanje donosi sa sobom i odgovornost. Naša obaveza je da nastavimo raditi na očuvanju i zaštiti Vjetrenice, te da osiguramo održivi razvoj i promociju ovog jedinstvenog prirodnog spomenika. Vjetrenica će sada, kao dio svjetske baštine, imati još veću međunarodnu vidljivost i prepoznatljivost, što će pridonijeti razvoju turizma i lokalne zajednice", istakla je Bošnjakova te zahvalila svima koji su doprinijeli ovom uspjehu.

Inače, zaštita pećine Vjetrenica ima dugu istoriju koja seže od 1952. godine kada je prvi put proglašena spomenikom prirode, a o pećini brine Javno preduzeće Vjetrenica Ravno, koje je osnovano od strane opštine Ravno 2005. godine.

Takođe, iz Ministarstva podsjećaju da je nominacija Vjetrenice predana UNESCO-u u martu 2023. godine, a na tentativnoj listi UNESCO-a za Bosnu i Hercegovinu je od 2004.

"Terenska evaluacija Vjetrenice od strane Savjetodavnog tijela za Odbor svjetske baštine Međunarodne unije za zaštitu prirode (IUCN) završena je u avgustu prošle godine", ističu iz ovog ministarstva.

Inače, Vjetrenica je najveća i najpoznatija pećina u Bosni i Hercegovini, zaštićeni spomenik prirode od 1950. godine, a ime je dobila po snažnom strujanju zraka na samom ulazu. Krase je sedam kilometara dugi kanali, 135 jezeraca i stalna temperatura od 11 stepeni kroz čitavu godinu.

"Kao jedna od najdužih pećina u BiH, sa svojim specifičnim podzemnim tokovima i jezerima, Vjetrenica predstavlja dragocjeno stanište velikom broju vrsta od kojih je čak 14 stenoendemičnih", objašnjavaju oni.

Pećina pripada sistemu kraškog područja koje je ekološki najugroženiji tip staništa u Bosni i Hercegovini, a lokalitet Vjetrenica s okolinom i dijelom Popova polja nalazi se u središtu tipičnog hercegovačkog krša.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije