Okolina

Kineski arheolozi pronašli polje pirinča staro 8.000 godina

Kineski arheolozi pronašli polje pirinča staro 8.000 godina
Kineski arheolozi pronašli polje pirinča staro 8.000 godina

Kineski arheolozi našli su pirinčano polje u provinciji Đangsu na istoku zemlje koje datira od prije više od 8.000 godina, što bi moglo da bude jedan od najranijih polja na svijetu na kojima je uzgajan pirinač.

Pirinčano polje, manje od 100 kvadratnih metara, otkriveno je u neolitskim ruševinama Nanđinga u okrugu Sihung, u novembru 2015. godine, rekao je portparol arheološkog instituta muzeja Nanđing, prenosi Sinhua.

O tom otkriću je krajem aprila na seminaru razgovaralo više od 70 naučnika s univerziteta, arheoloških instituta i muzeja iz cijele zemlje i oni su zaključili da je to pirinčano polje najstarije do sada otkriveno.

Istraživači su otkrili da je pirinčano polje bilo podjeljeno na dijelove različitih oblika od kojih je svaki zauzimao manje od 10 kvadratnih metara.

Takođe su našli ugljenisani pirinač za koji je potvrđeno da je uzgajan prije više od 8.000 godina. To je utvrđeno na osnovu ugljenika i dokaza da je na toj zemlji više puta sađen pirinač.

Šef Instituta Lin Liugen izjavio je da je kineski narod počeo da uzgaja pirinač pre oko 10.000 godina. Ugljenisani pirinač iz tog perioda je i ranije bio nađen, ali ostaci pirinčanih polja su prilično retki.

Otkriće pirinčanog polja, prema njegovim riječima, biće važni za istraživanje porjekla uzgajanja pirinča u Kini.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije