Okolina

Uginulo 60 kitova

Uginulo 60 kitova
Uginulo 60 kitova
Agencije

VELINGTON - Čak 60 kitova uginulo je nakon što su se nasukali na jednoj udaljenoj plaži na Novom Zelandu, dok je loše vrijeme spriječilo spasioce da reaguju, navode danas zvaničnici iz organizacije za zaštitu prirode.

Jato od oko 80 kitova primećeno je juče na plaži Spirits Bej, 320 kilometara sjeveroistočno Oklanda.

"Nađeno je 25 uginulih životinja, a ostale su još bile žive kada su zvaničnici stigli na tu plažu", rekao je predstavnik novozelandskog Ministarstva za zaštitu životne sredine i pozvao dobrovoljce da pomognu u spašavanju.

Od 80 kitova, koliko ih se nasukalo, jutros je samo 24 bilo živo, izjavila Karolina Smit zavničnik Ministarstva. 

Ona je dodala da je teško reći tačan broj uginulih kitova, jer ih je voda već odnijela. 

Ogromni talasi i jak vetar ometaju vraćanje kitova u more, pa vlasti razmišljaju da upotrebe kamione kako bi ih transporotovali do zaklonjene uvale.  

Ovo je drugi takav slučaj u posljednja dva mjeseca da se više desetina kitova nasukalo na ovu obalu.

Jato od 58 kitova nasukalo se na jednoj od susjednih plaža sredinom avgusta, ali je u more vraćeno svega 11. Na istoj plaži se 2007. godine nasukalo jato od 101 kita.

Kitovi često dospevaju na obale Novog Zelanda, uglavom tokom seobe do i od antarktičkih voda a naučnici još nemaju tačno objašnjenje za ovu pojavu.

Najčitanije