KIJEV - U noći između 1. i 2. jula, Rusija je pokrenula novi talas masovnih raketnih i bespilotnih napada na Kijev i druge ukrajinske gradove, samo nekoliko sati nakon što je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski upozorio da Moskva priprema još jedan veliki vazdušni napad na Ukrajinu, piše "Kijev Independent".
Prema prvim informacijama, desetine krstarećih i balističkih raketa ispaljene su na Kijev u napadu koji bi mogao biti jedan od najžešćih od početka ruske invazije punih razmera, navode ukrajinski mediji.
Gradonačelnik Kijeva Vitalij Kličko rekao je na svom Telegram kanalu da su u napadima "povrijeđene 34 osobe, od kojih su 32 smještene u bolnice, dok je dvoje zbrinuto na licu mjesta". U napadu su uništene stambene zgrade, oštećen hotel u centru grada i zapaljeno je nekoliko visokih zgrada. Konačan obim ljudskih žrtava i materijalne štete još nije poznat, ali se navodi da je osam osoba poginulo tokom protekle noći u masovnom ruskom napadu raketama i dronovima.
To je saopštio šef kijevske gradske vojne administracije Timur Tkačenko, dok je Finska zbog prijetnji od ruskih dronova zatvorila dio svog vazdušnog prostora, a Poljska je podigla vojne avione.
"Do sada je broj žrtava ruskog napada porastao na osam - rekao je Tkačenko u objavi na Telegramu, dodavši i da su ruske snage ponovo gađale stambene zone i ubijale civile, te da su ruski napadi izazvali ozbiljna razaranja i značajan broj žrtava, među kojima ima i djece, prenosi Ukrinform.
Vazdušni udari su proglašeni u nekoliko ukrajinskih regiona, dok su eksplozije zabilježene u Zaporožju, Pavlogradu u Dnjepropetrovskoj oblasti, kao i u Sumima i Harkovu na sjeveroistoku zemlje.
Novinari lista "Kijev Independent" izvijestili su da su se oko 21:40 po lokalnom vremenu u Kijevu čule jake eksplozije i intenzivna aktivnost protivvazdušne odbrane. Nedugo zatim, načelnik Vojne uprave grada Kijeva, Timur Tkačenko, upozorio je da protivvazdušne trupe presreću ruske dronove na prilazima gradu. "Postoji mogućnost da će dronovi za napad nastaviti da lete ka prestonici. Postoji i mogućnost kombinovanog napada u narednim danima", upozorio je Tkačenko, prenosi Telegraf.rs.
Masovni odlazak u skloništa
Tokom večeri, stanovnici Kijeva su se masovno sklonili u podzemne metro stanice, a mnogi su tamo postavili šatore spremajući se za dugu noć.
Kyiv goes underground again… Air raid sirens are sounding across the capital as Russia launches another large-scale missile and drone attack. Residents are once more taking shelter in the metro, as it’s the safest place they have when the skies turn dangerous. Source: Tabz… pic.twitter.com/iS12rR1t8F
— Mario Nawfal (@MarioNawfal) July 1, 2026
Neposredno prije početka napada, ukrajinsko ratno vazduhoplovstvo upozorilo je da grupe ruskih dronova lete ka Kijevu, kao i ka Nikolajevu, Konotopu i Hersonu. Nešto više od sat vremena kasnije, objavljeno je da se novi talasi dronova približavaju prestonici.
Tkačenko je upozorio da dronovi napadaju Kijev "sa svih strana".
Druga faza napada počela je u ranim jutarnjim satima 2. jula, kada su balističke rakete, uključujući hipersonične rakete tipa Cirkon, počele da stižu ka gradu.
U 00:45, Tkačenko je upozorio na neposrednu opasnost od balističkog napada na Kijev, a pola sata kasnije isto upozorenje je izdalo i ukrajinsko ratno vazduhoplovstvo. Kanali koji prate otvorene izvore objavili su da je Rusija podigla u vazduh do deset strateških bombardera.
Novinari lista "Kijev Independent" izvijestili su da su se neposredno prije dva sata ujutru čule izuzetno snažne detonacije, dok je Ratno vazduhoplovstvo upozorilo da ruske rakete ciljaju Kijev i nekoliko drugih ukrajinskih gradova. Eksplozije su bile toliko snažne da su se jasno čule čak i u dubokim podzemnim skloništima.
Pogođene stambene zone i hotel u centru grada
Lokalne vlasti kažu da su napadi bili usmjereni na stambene zgrade širom Kijeva, povrijeđeni civili i radnici hitnih službi. Centralni dio grada, dom muzeja, univerziteta i brojnih stambenih zgrada, takođe je teško oštećen.
An apartment building can be seen on fire following an impact from Russian fires, amidst renewed drone and missile strikes on Ukraine’s capital of Kyiv. pic.twitter.com/HB5Ujgmk7h
— OSINTdefender (@sentdefender) July 1, 2026
Kličko je izvijestio da je zgrada službe hitne medicinske pomoći u Ševčenkivskom okrugu oštećena, a povrijeđeno je pet zaposlenih. Jedan bolničar je u kritičnom stanju, dok su dvije osobe hospitalizovane.
Tkačenko je objavio da je stambena zgrada u istom dijelu grada potpuno uništena.
Ranije uveče, ruski dron je izazvao požar u hotelu u Ševčenkivskom okrugu. Prema dostupnim snimcima, u pitanju je bio Sitihotel Rezidens u centru Kijeva.
Kličko je takođe izvijestio da se u okrugu Desna srušila devetospratnica. Spasilačke službe tragaju za ljudima zatrpanim ispod ruševina.
Požari su izbili i na dvije lokacije u Pečerskom okrugu, u neposrednoj blizini stambenih zgrada, dok je u Solomjanskom okrugu požar izbio pored upravne zgrade. Oštećena je i višespratna zgrada u Golosiivskom okrugu.
Prema podacima Državne službe za vanredne situacije Ukrajine, požari i uništenja civilne infrastrukture i stambenih objekata dogodili su se u nekoliko dijelova grada.
U Darnickom okrugu djelimično su uništene petospratne i devetospratne zgrade, gornji spratovi šesnaestospratne zgrade i privatne kuće. U Ševčenkivski okrugu požar je izbio na zajedničkom krovu sedmospratne stambene zgrade i hotela a na drugim adresama zabilježeno je uništenje petospratne zgrade, požar u petospratnoj stambenoj zgradi površine 300 kvadratnih metara, kao i u trospratnoj nestambenoj zgradi.
Požar na tehničkom spratu šesnaestospratnice u Goloseivski okrug izbio je nakon ruskih napada, dok je u Pečerskom okrugu Kijeva uništena devetospratna stambena zgrada, a u Obolonskom okrugu je izbio požar u skladištu. Privatne kuće i stambene zgrade bile su mete napada i u Svjatošinskom i Desnjanskom okrugu.
Zelenski upozorava na novi veliki ruski napad
Pojačana uzbuna uslijedila je nakon upozorenja predsjednika Volodimira Zelenskog, koji je tokom zajedničke konferencije za novinare sa irskim premijerom Mihaelom Martinom rekao da Ukrajina ima obavještajne podatke koji ukazuju na to da Rusija priprema novi veliki vazdušni napad.
"Jednom ili dva puta sedmično svjedočimo velikim vazdušnim napadima. Danas imamo zabrinjavajuće informacije da Rusija sprema još jedan tako masovan napad. Imamo relevantne obavještajne podatke", rekao je Zelenski.
Njegovo upozorenje uslijedilo je nakon višednevnih ruskih napada širom Ukrajine, uključujući napad vođenim aviobombama na Harkov u kojem je poginuo 15-godišnji dječak, a ranjeno 32 ljudi.
Ukrajinska kompanija Vest Oil Grup (VOG) objavila je da će od 1. jula sve njene benzinske pumpe u Kijevu i okolini biti zatvorene noću, od 21 do 7, zbog prijetnje od ruskih napada. Iste mjere su uvedene u Sumskoj, Černigovskoj, Harkovskoj, Zaporoškoj, Dnjepropetrovskoj i Hersonskoj oblasti, kao i na određenim lokacijama u Poltavskoj oblasti.
Rusija pojačava vazdušne napade
Ukrajinci posljednjih dana očekuju veliki ruski odgovor nakon što je Moskva najavila odmazdu za ukrajinske napade dronova na rusku prestonicu u junu. Ovi napadi su prvi put ozbiljno pogodili Moskvu, privremeno onesposobivši moskovsku rafineriju nafte i dodatno pogoršavši nestašicu goriva u Rusiji.
Istovremeno, uspješni ukrajinski napadi na rusku logistiku na Krimu potkopali su tvrdnje Vladimira Putina o uspjesima na bojnom polju, ali su i pokrenuli pitanja o njegovom političkom položaju u Kremlju.
Zelenski tvrdi da Putin pokušava da prikrije neuspjehe Rusije na bojnom polju masovnim balističkim napadima na ukrajinske gradove.
Rusija je posljednjih mjeseci promijenila taktiku vazdušnih napada, sve više koristeći balističke rakete kako bi iskoristila nedostatak američkih sistema "Patriot" u ukrajinskoj protivvazdušnoj odbrani i ciljajući nove, razornije ciljeve.
Kyiv. Tonight feels like hell. This may be the largest attack so far. More Kalibr cruise missiles are being launched right now. pic.twitter.com/s3r8Tm48kh
— UAVoyager(@NAFOvoyager) July 2, 2026
U najnovijim talasima napada, ruske snage su ciljale ne samo stambena područja i civilnu infrastrukturu, već i kulturno nasljeđe.
U kombinovanom napadu 24. maja oštećen je Nacionalni muzej umjetnosti, jedan od najstarijih i najvažnijih muzeja u Ukrajini. U istom napadu uništene su i zgrade državnih institucija, Kijevska opera, Ukrajinski dom, stadion Dinamo nazvan po Valeriju Lobanovskom i Muzej Černobilja.
Još jedan veliki raketni napad uslijedio je 15. juna, kada je oštećen kompleks Kijevo-pečerske lavre i nekoliko drugih kulturnih institucija.
Finska zatvorila vazdušni prostor, Poljska podigla avione
Zbog prijetnji od ruskih dronova Odbrambene snage Finske uvele su danas u 4.30 sati privremenu zonu ograničenja letova iznad istočnog Finskog zaliva.
Generalštab finskih odbrambenih snaga je saopštio da je to bila mjera predostrožnosti zbog dronova koji su zalutali na finsku teritoriju, kao i da je ograničenje ukinuto poslije 6.00 sati nakon što nisu otkriveni nikakvi dronovi u finskom vazdušnom prostoru, prenosi Yle.
Poljske oružane snage su u objavi na platformi X saopštile da su danas podigle borbene avione u vazduh, kao preventivnu mjeru nakon masovnog ruskog napada na Ukrajinu, prenosi Rojters: "Ove akcije su preventivne prirode i usmjerene su na obezbjeđivanje i zaštitu vazdušnog prostora, posebno u oblastima u blizini ugroženih regiona".
(Telegraf.rs/Jutarnji.hr/Tanjug)