Tasmanijski tigar, koji je nekada vrebao iz šuma Tasmanije, mogao bi biti vraćen u život nakon što je tim američkih i australijskih istraživača potvrdio niz naučnih otkrića koja se odnose na korišćenje gena.
Kompanija Kolosas Bajosajens sa sjedištem u Dalasu, koja stoji iza ovog projekta, ranije je najavila planove da iskoristi najnovija dostignuća u uređivanju gena i reproduktivnoj biologiji kako bi se vunasti mamuti, pa čak i dodoi "vratili iz mrtvih".
Uzorak star 108 godina sačuvan u alkoholu u muzeju u Melburnu omogućio je timu da izvuče sekvencu tilacina DNK za koju tvrde da je 99,9 odsto ista kao original, prenosi Tanjug.
"Uzorci tasmanijskog tigra koji se koriste za naš novi referentni genom su među najbolje očuvanim drevnim primjercima sa kojima je moj tim radio", izjavila je glavni naučnik Kolosasa Bet Šapiro, prenio je Skaj njuz.
Kako je istakla, rijetko je imati uzorak koji omogućava da se u tolikoj mjeri pomjeri okvir u drevnim DNK metodama.
Ali posjedovanje gena tasmanijskog tigra je samo jedan korak ka njegovom "ponovnom oživljavanju" jer se pristup Kolosasa odnosi na korišćenje tehnika za uređivanje gena za promjenu genoma njegovog najbližeg živog srodnika, debelorepog dunarta veličine hrčka, kako bi se stvorilo stvorenje što bliže tasmanijskom tigru.
Takođe poznat kao tilacin, tasmanijski tigar, zvijer veličine labradora bila je posljednji australijski torbar grabljivac.
Posljednji je uginuo u zoološkom vrtu u Hobartu 1936. godine, a ostali su progonjeni do izumiranja u pokušaju da se zaštiti rastući broj goveda u Tasmaniji.
Pojedini zaštitnici prirode tvrde da bi milione dolara koje ulažu kompanije poput Kolosasa bilo bolje potrošiti na očuvanje staništa životinja koje su trenutno u opasnosti od izumiranja, što uključuje petinu domaćih sisara u Australiji.
Drugi tvrde da bi bilo neetično vraćati davno izumrle životinje u staništa koja su toliko degradirana ljudskom aktivnošću.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.