(Uz četvrtu godišnjicu od smrti Dobrice Erića)
Iako kao narod često sebi zamjeramo manjak sposobnosti da čuvamo sjećanja na značajne ljude i događaje, ipak je među nama još uvijek dovoljno onoga što se pamti, obilježava, srdačno prepričava i na mnoštvo drugih načina unosi ili upisuje u nezaborav. Nekad bi se moglo reći da smo u stvari suviše strogi prema sebi, pa zato sebi zamjeramo mnogo toga i onda kada za to nemamo naročitog razloga.
Ovaj tekst posvećujem jednom po svemu posebnom čovjeku i sjećanju, kako na njega, tako i na njegovo bogato i raznorodno književno djelo.
Dobrica Erić!
Ovog 29. marta je četvrta godišnjica kako se velikan srpskog pjesništva sa kraja dvadesetog i početka dvadeset prvog vijeka "na krilima bijelim sa gružanskih njiva" vinuo u visine, spreman za nova susretanja, kako bi se ponovo rodio i "zapevao punim grlom pod jabukama ožarenim sunčanicom, mrazom i mesečinom".
Razbarušeni sijedi dječak, sa velikom ljubavlju i velikim poštovanjem nazvan samouki akademik poezije, već četiri godine provjerava i utvrđuje koliko je postojan nezaborav onih kojima je cio život na najljepši način pričao koliko je veliko čovjekovo bogatstvo odluči li da ljepotom brani smisao života i otvara srce praiskonu i prazvuku zemlje sa koje je ponikao.
Čuvanju sjećanja na ovog gorostasa poezije, našeg Dobricu, kako su ga, spontano i prisno, zvali i stari i mladi na svim srpskim prostorima, pridružila se još 2021. godine knjiga (u obliku dvoknjižja) koja je svjetlo dana ugledala kao Spomenica Dobrice Erića. Priredio ju je vrijedni i izuzetno daroviti pjesnik Milivoje Trnavac, a kao izdavači potpisani su Udruženje književnika Srbije i Društvo srpskih domaćina.
Najvrednijim sjećanjem na pjesnika svakako se mogu smatrati sjećanja na njegova pročitana djela i vraćanje tim djelima kao izvorima sa kojih se duša uvijek iznova napaja najljepšim melodijama. Ali dragocjenu nit u pramenju sjećanja predstavlja i knjiga koja se pojavila kao spomenica.
Jedva da je uopšte manjeg značaja od samog vraćanja pjesnikovim djelima. U ovoj nesvakidašnjoj knjizi čitaocu je pružena prilika da o Dobrici na jednom mjestu sazna mnogo više nego što je u svim ranijim knjigama o njemu napisanim mogao saznati. Dovoljno je spomenuti samo neka od imena čije riječi ispunjavaju stranice knjige i biće jasno kakvim se dragocjenim štivom Spomenica ispisivala.
Tu su, prije svega, neki od članova njegove porodice: sin Dobrivoje, kćerka Svetlana, unuka Nevena, zatim mnogi divni pjesnici i Dobričini prijatelji: Ljubomir Ćorilić, Milijan Despotović, Mićo Cvijetić, Mošo Odalović, Ljubivoje Ršumović, David Kecman Dako, Mirjana Bulatović, glumica Ivana Žigon i mnogi, mnogi drugi.
Ispisivao se Dobričin život. Mnogo onoga što se možda nije ni znalo o njemu: o njegovom odrastanju, životnom putu punom čarolija, nekad trnja, a češće mjesečine, o ljudima koji su ga nesebično i istinski voljeli, o ogromnom srcu u koje je stala sva Gruža, cijela Srbija, svi njeni ljudi, a tu su i leptiri, i njive pšenice, i makovi, i krošnje modrih šljiva... Ali i prkos, i borba protiv nadolazećeg besmisla i tako vidljivih zala koja potkopavaju sve puteve ispod poštenog koraka čovjekovog.
Knjiga o Dobrici ispisana je u dva dijela, na ukupno 415 strana. Na 159 strana (Nad Serbijom srce - Pesnička uzdarja Dobrici Eriću) drugi su kazivali svoje stihove i tkali prozna tkanja najrazličitijih sjećanja na svog omiljenog pjesnika, barda poezije o Srbiji, njenom selu i jednostavnom, dobrom seoskom čovjeku; pjesnika šuma, ptica, bijelih kuća, pjesnika svekolike ljubavi prema prirodi i životu. Na preostalih 256 strana (Samouki akademik poezije - Spomenica Dobrice Erića) redaju se, strana po strana, tekstovi kao lični pečati jednog osebujnog, darovitog, uzbudljivog i nadasve plemenitog pjesnikovog hoda kroz rosna polja blagorodne Srbije, kojoj je sve svoje riječi, i sebe cijelog darovao.
Na prilazu petoj godini bez Dobrice znamo da nam je ostavio prebogatu pjesničku baštu u kojoj ćemo zauvijek mirisati najraskošnije cvjetove, a kad god poželimo da prošetamo sa onim starim, dragim Dobricom, Dobricom dobrim čovjekom, duhovitim i veselim dječakom razbarušene sijede kose, razlistaćemo knjigu Spomenica Dobrice Erića, koju nam je zlatnim srcem i darovitim perom priredio pjesnik Milivoje Trnavac.