Začini

Galangal: Tajlandska zamjena za đumbir kiselkastog okusa

Galangal je veoma popularan začin u cijeloj jugoistočnoj Aziji. Posebno je omiljen kod mnogih kao dio tajlandske kuhinje. Zemlja porijekla galangala je ostrvo Hajnan u Kini.

Cimet: Mitovi čuvali tajnu začina cjenjenijeg od zlata

Nekada davno cimet se smatrao jednom od najluksuznijih namirnica na svijetu. Najraniji spomen cimeta datira iz Egipta 2.000 godina prije nove ere, a korišten je kao lijek, mirisno sredstvo pri balzamovanju, konzervans i začin.

Muškatni oraščić, osebujna praznična aroma, prirodni lijek i afrodizijak

Muškatni oraščić jedan je od najcjenjenijih začina na svijetu zbog osebujne arome i ljekovitih svojstava. Od davnina se upotrebljava u Aziji i na Bliskom istoku, a s vremenom se udomaćio i na našim prostorima. Posebno je zbog svojih mirisnih nota postao popularan u predstojeće vrijeme praznika te je poznat i pod nazivom božićni začin.

Tasmanijski biber: Začin koji se slaže sa varivom i mesom divljači

U vrijeme kada se sve više posvećuje pažnja ishrani i samom pripremanju hrane, kada su srušene barijere šta se sa čim slaže, kada je eksperimentisanje s ukusima i sastojcima svakodnevica ne samo za vrhunske šefove kuhinja nego i za sve koji pripremaju obroke u svojim domovima, raznovrsnost začina je tu da ponudi i podigne raznolikost ukusa.

Zvjezdasti anis: Sladak i gorak dodatak slanim i slatkim jelima

Zvjezdasti anis upotrebljava se kao začin tek oko 500 godina. Prije toga upotrebljavao se uglavnom zbog svog mirisa u medicini.

Čubar: Zdravija zamjena za biber s ukusom majčine dušice

Vrtni čubar (Satureja hortensis) je jednogodišnja začinska i ljekovita biljka iz porodice usnača. Raste na području jugoistočne Evrope i zapadne Azije, a na području Sredozemlja se može naći kao samonikla biljka na kršnim i sunčanim planinskim obroncima. Takođe raste i uz puteve i pruge, ali na kamenitim mjestima.

Kurkuma: Začin, ali i lijek

Kurkuma je čudesni začin iz porodice đumbira, poznata po intenzivnoj žutoj boji i karakterističnom toplom i pikantnom ukusu.

Za'atar: Obavezni sastojak na Bliskom istoku

Začin za'atar (zatar) je jedna od najpopularnijih začinskih mješavina na Bliskom istoku. Postoje određene razlike u odnosu na regiju u kojoj se nalazite, ali je neizostavni dio kuhinje, još od srednjeg vijeka.

Borovica: Biljka ljekovita od stabla do ploda

Borovica ili kleka (lat. Juniperus communis) veoma je razgranat polegli ili uspravni grm, a ponekad i niže drvo. Listovi su oko centimetar dugi, tvrdi, šiljati i bodljikavi te po tri rastu iz istog mjesta. Borovica raste po kamenjarima, proplancima, šumskim livadama, obroncima, a jako voli kamenite te krševite podloge.

Lovor: Simbol slave i pobjede osvojio jela na lovački način

Lovor (lat. Laurus nobilis) je višegodišnja biljka čiji se listovi koriste kao začin, ali i lijek. Raste u obliku grma i može doseći visinu od čak 15 metara. Lovor ima duguljaste listove koji su zašiljeni na vrhu te sitne cvjetove prljavobijele do žute boje, a plodovi su male crne bobice.

Sečuanski biber: Uništavač loših bakterija u hrani

Ljuti začini su oduvijek bili popularni. Uveli smo ih u prehranu iz mnogo razloga. Ljuti začini prevladavaju u kulinarstvu toplih klimatskih područja, a narodi su ih koristili i kao sredstva koja ubijaju patogene mikroorganizme i nametnike. To je očito vrlo bitno u toplim krajevima, gdje se takvi nezgodni nametnici brzo množe u hrani koju jedemo.