DETROIT – Kineski proizvođači automobila mogli bi u narednoj deceniji potpuno promijeniti odnos snaga u globalnoj automobilskoj industriji, upozorio je izvršni direktor Forda Džim Farli, ocijenivši da upravo kompanije iz Kine predstavljaju najveći izazov s kojim su se američki i evropski proizvođači suočili u posljednjih nekoliko decenija.
Govoreći o budućnosti automobilske industrije, Farli je rekao da kineski proizvođači više nisu samo konkurencija u segmentu jeftinijih vozila, već kompanije koje prednjače u razvoju električnih automobila, softvera i proizvodnje baterija.
"Ako izgubimo ovu bitku, Ford nema budućnost", izjavio je Farli, prenosi Automotive News.
Od jeftinih kopija do tehnoloških lidera
Još prije desetak godina kineski automobili uglavnom su bili poznati po niskim cijenama i upitnom kvalitetu. Danas je situacija potpuno drugačija.
Kompanije poput BYD-a, Geelyja, Cheryja, SAIC-a, Nija (NIO), Xpenga i Xiaomija posljednjih godina uložile su milijarde dolara u razvoj električnih vozila, baterija i digitalnih tehnologija.
Prema podacima Međunarodne agencije za energiju (IEA), Kina je najveći svjetski proizvođač električnih automobila i baterija, a više od polovine svih električnih vozila prodatih prošle godine proizvedeno je upravo u toj zemlji.
Posebno se izdvaja BYD, koji je tokom 2025. godine postao najveći svjetski proizvođač elektrifikovanih vozila, dok je u pojedinim kvartalima nadmašio i Teslu po prodaji potpuno električnih automobila, navodi Reuters.
Evropa uvodi carine, ali konkurencija ne staje
Brzi rast kineskih proizvođača izazvao je zabrinutost i u Evropskoj uniji.
Evropska komisija prošle godine uvela je dodatne carine na električne automobile proizvedene u Kini, nakon istrage kojom je zaključeno da pojedini proizvođači koriste državne subvencije koje narušavaju tržišnu konkurenciju, navodi Evropska komisija.
Sjedinjene Američke Države otišle su i korak dalje, pa su značajno povećale carine na kineska električna vozila kako bi zaštitile domaću industriju, prenosi Reuters.
Međutim, stručnjaci upozoravaju da carine mogu usporiti, ali ne i zaustaviti kinesku ekspanziju.
Prednost koju je teško sustići
Analitičari smatraju da najveća prednost kineskih proizvođača nije samo niža cijena automobila.
Kina danas kontroliše veliki dio globalnog lanca proizvodnje litijum-jonskih baterija, od prerade sirovina do proizvodnje ćelija i gotovih baterijskih sistema. Uz to, kineske kompanije razvijaju vlastite operativne sisteme, napredne sisteme autonomne vožnje i tehnologije brzog punjenja, zbog čega na tržište izlaze s vozilima koja često nude više opreme po nižoj cijeni od evropskih i američkih konkurenata, navodi Bloomberg.
Primjer za to je BYD, koji je predstavio baterije koje omogućavaju punjenje za svega nekoliko minuta, dok je Xiaomi za kratko vrijeme od proizvođača pametnih telefona postao jedan od najpraćenijih novih proizvođača električnih automobila.
Ford mijenja strategiju
Farli je i ranije upozoravao da zapadni proizvođači moraju ubrzati razvoj novih tehnologija kako bi ostali konkurentni.
Ford je zbog promjena na tržištu posljednjih mjeseci revidirao planove elektrifikacije, odgodio pojedine projekte i najavio razvoj pristupačnijih električnih modela, dok istovremeno povećava ulaganja u softver i digitalne tehnologije.
Slične poteze povukli su i Volkswagen, Mercedes-Benz, General Motors i Stellantis, koji posljednjih mjeseci koriguju strategije razvoja električnih vozila zbog sporijeg rasta potražnje i sve snažnije konkurencije iz Kine.
Novi centar automobilske industrije
Sve veći broj analitičara smatra da se centar globalne automobilske industrije ubrzano seli prema Aziji.
Dok su evropski proizvođači decenijama dominirali segmentom premium vozila, a američke kompanije bile simbol masovne proizvodnje, Kina danas prednjači u razvoju baterija, električnih automobila i pratećeg softvera.
Zbog toga upozorenje prvog čovjeka Forda mnogi vide kao priznanje da se automobilska industrija nalazi usred najveće transformacije od pojave motora s unutrašnjim sagorijevanjem.