Književnost

Promovisane dvije knjige Milorada Savića

Promovisane dvije knjige Milorada Savića
Foto: Srna | Promovisane dvije knjige Milorada Savića

PRIJEDOR - U Prijedoru su večeras promovisane knjige "Djela i stilovi umjetnosti Srpske pravoslavne crkve (SPC) u Dalmaciji" i "Putovanje srpskom kulturom Dalmacije" autora Milorada Savića iz Benkovca, a riječ je o djelima iz obimne izdavačke djelatnosti Krajiškog kulturnog centra "Sveti Sava" iz Banjaluke.

Predsjednik Centra Dragan Krošnjar rekao je novinarima da okupljaju Srbe izbjegle iz Republike Srpske Krajine i Hrvatske radi promocije bogatog kulturno-istorijskog nasljeđa dalmatinskih Srba i krajiške kulture.

"Želimo da sačuvamo tu kulturu, da je identifikujemo i prezentujemo Srbima i svim drugim narodima u Republici Srpskoj i BiH, a i šire, da vide ko smo i šta smo tamo vijekovima imali, u našim istorijskim postojbinama - od Dalmacije, Like, Korduna, Banije, Slavonije", rekao je Krošnjar.

U prvoj knjizi predstavljeni su stilovi umjetnosti i crkvenog slikarstva, poznati umjetnici koji su dolazili na prostore Dalmacije ili su odatle poticali, učili u Veneciji i drugim gradovima, kroz razne stilove od vizantijskog, kritskog, italo-kritskog do baroknog.

"U 'Putovanju srpskom kulturom Dalmacije' autor je prikazao poznate ljude i događaje, mostove, gradine, kule, razne predmete, jer znamo da je Dalmacija praktično muzej na otvorenom i gdje god da kopate naći ćete nešto iz istorije što je vrijedno i vezano za srpski, ali i za druge narode", rekao je Krošnjar.

On je dodao i da je autor knjige Milorad Savić, istoričar umjetnosti i osnivač Muzeja u Benkovcu 1978. godine.

"Savić i dalje radi i piše. Vratio se 2005. u Benkovac i upravo radi na drugom izdanju knjige `Putovanje srpskom kulturom Dalmacije`", potvrdio je Krošnjar.

Istoričar umjetnosti Mladen Banjac je istakao da knjiga "Djela i stilovi umjetnosti SPC u Dalmaciji" predstavlja kapitalno djelo zbog toga što se dalmatinsko slikarstvo, koje je tekovina srpske kulture i tradicije, nije istraživalo do samog kraja 20. vijeka.

"Nacionalna istorija umjetnosti je nekako zanemarila ovaj prostor zbog različitih istorijskih zbivanja, a riječ je o najbogatijem kulturnom prostoru kada je u pitanju sakralna umjetnost", rekao je Banjac.

On je dodao da su malobrojni autori koji su se bavili ovom temom, a da je djelo zaista kapitalno i obuhvata ogroman istorijski period Dalmacije, od kasnog Srednjeg vijeka sve do 20. vijeka.

Direktor Narodne biblioteke "Ćirilo i Metodije" Gordana Vila, koja je bila domaćin ove književne večeri, izjavila je da je ovo prva saradnja sa Krajiškim kulturnim centrom "Sveti Sava" iz Banjaluke.

"Ovo je početak saradnje i želimo da i ubuduće predstavimo njihovu izdavačku djelatnost, koja je obimna", istakla je Vila.

Ona je najavila da će 14. februara, u okviru konkursa za izbor i promociju publikovanih djela, biti promovisana knjiga Milke Vasić Glušac "Žene bez muškaraca".

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije