Vizuelna umjetnost

"Proces" u MSU RS: Novi vizuelni identiteti u svrhu osavremenjivanja

"Proces" u MSU RS: Novi vizuelni identiteti u svrhu osavremenjivanja
Foto: Ustupljena fotografija | "Proces" u MSU RS: Novi vizuelni identiteti u svrhu osavremenjivanja

BANJALUKA - Povodom Dana muzeja, u Muzeju savremene umjetnosti Republike Srpske (MSU RS) 8. februara u 19 časova biće otvorena izložba grafičkog dizajna "Proces" koja je nastala kao rezultat četvorogodišnjeg evropskog projekta "ReCulture: Rebrendiranje ustanova kulture Zapadnog Balkana" u okviru programa Kreativne Evrope.

Kako je saopšteno iz MSU RS, na izložbi će biti predstavljeni novi vizuelni identitet Muzeja savremene umjetnosti Republike Srpske kao i vizuelni identiteti ostalih institucija kulture koje su dio ovog projekta: Kulturnog centra Trebinje, Spomen-zbirke Pavla Beljanskog i Umjetničke kolonije Danilovgrad, s tim da će poseban naglasak biti stavljen na institucije iz Republike Srpske zbog činjenice da je Kulturni centar Trebinje glavni nosilac ovog projekta.

"Mijenjanjem svojih vizuelnih identiteta kroz ovaj projekat institucije su pokazale kako osavremeniti i poboljšati svoju transparentnost i učvrstiti svoje pozicije vodećih institucija kulture u sredinama u kojima djeluju.   Izložba će predstaviti četvorogodišnje trajanje projekta u okviru koga su odabrani timovi mladih dizajnera radili na različitim aspektima vizuelnog identiteta navedenih institucija, uz aktivnu podršku lokalnih i evropskih mentora", javljeno je iz MSU RS.

U okviru izložbe, javljaju u nastavku, biće predstavljena dizajnerska rješenja novih logotipa, odabrane palete boja i fontova te njihove primjene na plakate, društvene mreže, veb-sajt i primjere aplikacija na suvenire.

"Uz prezentaciju grafičke knjige standarda i prototipova novih linija suvenira ova postavka posebno naglašava kreativni proces nastanka dizajnerskih rješenja koja će biti dio novog vizuelnog identiteta. Izložba 'Proces' ne prikazuje samo konačne rezultate projekta, već pokušava da istakne stvaralački put kao odraz raznovrsnosti institucija i projektnih partnera, kreativnih pristupa i mentorskih praksi", stoji u saopštenju.

Ovim povodom Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, kako je nevedeno iz ove institucije, posebno će predstaviti svoj novi logotip inspirisan satom koji se nalazi iznad centralnog ulaza u Muzej.

"Izbor sata reprezentuje dvije stvari vezane za protok vremena. Prva je sâm sat na zgradi Muzeja koji nam svjedoči šta je ova zgrada nekad bila, a to je željeznička stanica kao mjesto susreta i komunikacije, dok je druga uređaj koji mjeri vrijeme poput suštinske misije Muzeja kao svjedoka savremenosti u različitim periodima", otkrivaju iz MSU RS.

Kako dodaju, dizajnersko rješenje ovog logotipa sastoji se od deset krakova konstruisanih u odnosu na zlatni presjek koji, kako vrijeme prolazi, postaju sve tanji.

"Posljednji krak se zaustavlja na poziciji devet časova, a četvrtina sata koja nedostaje, simbolizuje ono što se tek treba desiti, 'taj neuhvatljivi trenutak savremenosti' koji ćemo pronaći svojim dolaskom u Muzej", obrazloženo je iz MSU RS, uz napomenu da dizajnerski tim koji je radio na rebrendiranju Muzeja pod vođstvom mentora Nemanje Mićevića, grafičkog dizajnera MSU RS, čine mladi dizajneri Luka Matić i Sonja Jovanović.

Povodom ove reprezentativne izložbe, kako je najavljeno, biće priređen 3D maping koji se sastoji od projekcije animacije i pokretne grafike novog logotipa čiji je autor Mladen Đukić, profesor sa Akademije umjetnosti u Banjaluci, sa timom svojih saradnika. 

 

O projektu

Cilj projekta "ReCulture: Re-branding of Cultural Institutions in Western Balkans", koji sufinansira Evropska unija posebnim sredstvima EU programa Kreativna Evropa, kako je javljeno iz Muzeja savremene umjetnosti Republike Srpske, jeste podsticanje modernizacije kulturnih institucija Zapadnog Balkana kroz redizajn vizuelnih identiteta, te uvođenje savremenih alata u njihove komunikacijske prakse.

"Kroz projekat je omogućeno povezivanje i saradnja profesionalaca i organizacija koje djeluju u polju kulturnih i kreativnih industrija u Austriji, BiH, Crnoj Gori, Srbiji i Francuskoj. Učestvujući u ovom projektu, grupa mladih dizajnera sa Zapadnog Balkana, odabranih putem Javnog konkursa, dobila je priliku da blisko sarađuje sa istaknutim dizajnerima iz regiona i zemalja EU, kako bi predložili novi, inovativni, rebrendirani vizuelni identitet za četiri kulturne institucije", pojašnjeno je uz MSU RS.

Nosilac projekta je Kulturni centar Trebinje, a partnerske organizacije su Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Umjetnička kolonija Danilovgrad, Institut za kulturnu politiku (Austrija), Muzej civilizacija Evrope i Sredozemlja (Francuska), Udruženje građana INK Fest iz Novog Sada i Fakultet dramskih umetnosti iz Beograda, a Spomen-zbirka Pavla Beljanskog je pridruženi partner na ovom projektu.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije