DUBAI - Iranska ambasada u Kabulu i dalje je otvorena i potpuno aktivna, saopštili su danas iranski mediji, dan nakon što je Teheran pozdravio "vojni neuspjeh" u Avganistanu svog glavnog neprijatelja Sjedinjenih Američkih Država.
"Ambasada Islamske Republike Iran u Kabulu je potpuno otvorena i aktivna. Iranski generalni konzulat u Heratu je takođe otvoren i aktivan", rekao je portparol iranskog ministarstva spoljnjih poslova, a prenijela agencija IRNA.
Kako navode mediji, saopštenje je stiglo u trenutku kada su mnoge zemlje evakuisale osoblje iz svojih ambasada iz Kabula zbog zabrinutosti i bezbjednosne situacije, nakon što su talibanski pobunjenici zauzeli grad, a što je navelo hiljade ljudi da se okupe na aerodromu u pokušaju da pobjegnu iz zemlje, prenio je Rojters.
Šitski muslimanski Iran dugo je bio neprijatelj sa sunitskim muslimanskim talibanima u susjednom Avganistanu, ali u posljednjih nekoliko godina njegovi zvaničnici su se otvoreno sastali sa liderima talibana.
U julu je Teheran bio domaćin sastanka tadašnjih predstavnika avganistanske vlade i visokog političkog odbora talibana.
Predsjednik Ebrahim Raisi izjavio je u ponedjeljak da je "vojni neuspjeh" SAD u Avganistanu i povlačenje njihovih snaga ponudilo priliku za uspostavljanje trajnog mira u toj zemlji.