Zdravlje

Kokosovo mlijeko i voda: Koja je razlika i što je za nas dobro?

Kokosovo mlijeko i voda: Koja je razlika i što je za nas dobro?
Foto: Pixabay | Kokosovo mlijeko i voda: Koja je razlika i što je za nas dobro?

Kokosove ljuske se mogu spaliti da tjeraju komarce, a kokosovo je mlijeko bogata riznica mnogih vitamina. Ali postoje još neka korisna svojstva te tvrde voćke koja nam mogu olakšati (i poboljšati) život.

Razlika između kokosove vode i kokosovog mlijeka 

Često ljudi misle da su kokosovo mlijeko i kokosova voda ista stvar, ali potpuno su različite. Kokosova voda je prozirna tekućina koja nastaje u kokosu - ako kokos nježno protresete, možete čuti kokosovu vodu u njemu, a može se i piti čim se razbije tvrda ljuska voćke.

Kokosovo mlijeko proizvodi se od unutrašnjosti, bijelog "mesa" kokosa koje treba izrezati, samljeti i isfiltrirati - da dobijete gustu bijelu tekućinu skoro pa kremaste teksture. Kokosovo mlijeko koristi se u mnogim kuhinjama, naravno najviše u područjima gdje je lako dostupan, za izradu supa, glavnih jela i pića.

Kokosova voda je sjajan izvor hidratacije

Kokosova voda odlična je za žeđ, a sadrži C vitamin, magnezijum, kalijum i natrijum. Drugim riječima, ona je zdrava, hranjiva i osvježavajuća alternativa "običnoj" vodi.

Kokosova voda vs. kokosovo mlijeko

Budući da kokosova voda ima i brojna protivupalna svojstva, primjena direktno na kožu može pomoći u uklanjanju akni, smanjenju crvenila i liječenju blažih upala. Ona kožu vlaži i tonizira, zbog čega se ekstrakt kokosa često i dodaje u kozmetičke proizvode.  

Kokosova voda je "slična tekućini unutar crvenih krvnih zrnaca"

 Australski ljekar i naučnik Karl Kruszelnicki kaže kako je kokosova voda slična našoj krvnoj plazmi, jer baš poput tekućine u crvenim krvnim zrncima sadrži mnogo natrijuma i kalijuma. Uz to, sadrži i mnogo kalcijuma i magnezijuma, što znači da je savršena kao podrška tijelu i pojačivač energije. Konzumacija kokosove vode tokom dana ipak ne bi trebalo da bude neograničena, piše Bright Side, posebno za ljude koji pate od bubrežnih problema

Kokosova voda olakšava probavu

Osim vitamina, ona sadrži i mnogo vlakana koja pomažu u normalizaciji crijevne aktivnosti i metabolizma, te poboljšavaju imunološki sistem i sprečavanju zatvor.

Kokosova voda snižava krvni pritisak

Budući da sadrži puno kalijuma, istraživanja pokazuju da kokosova voda ima sjajan učinak na uravnoteženje krvnog pritiska i da pomaže u smanjenju rizika od stvaranja krvnih ugrušaka u arterijama

Kokosovo mlijeko djeluje protivupalno

Studije kažu da kokosovo mlijeko ima antimikrobna i protivupalna svojstva pa može smanjiti upalu i otekline kod povreda. Takođe, može pomoći kod autoimunih upalnih bolesti, poput reumatoidnog artritisa.

Kokosovo mlijeko može pomoći u prevenciji srčanih bolesti

Kokosovo mlijeko moglo bi pomoći i u smanjenju nivoa LDL holesterola (lošeg holesterola), ali ako ga redovno konzumirate u malim količinama. Istraživači su otkrili da kokosovo mlijeko zasićeno masnoćom može imati pozitivan učinak na holesterol, što bi moglo pomoći u sprečavanju srčanih bolesti, moždanog udara i visokog krvnog pritiska.

Kokosovo mlijeko dobro je za zdravlje kose i kože

Kosovo je mlijeko savršen lijek za suvu kosu - s obzirom na to da ima puno masnoće pomaže u održavanju hidratiziranog vlasišta i uklanjanju peruti i svrbeža. Kad se nanosi na kožu, održava je elastičnom i glatkom.

Kokosovo mlijeko može spriječiti anemiju

Manjak željeza najčešći je nedostatak hranjivih sastojaka i često izaziva anemiju. Među ostalim vitaminima, kokosovo mlijeko sadrži i značajnu količinu željeza, pa samo jedna šoljica kokosovog mlijeka s visokim udjelom masti snabdijeva tijelo s gotovo četvrtinom preporučenog dnevnog unosa željeza.

Kokosovo mlijeko može ojačati imunološki sistem i podići energiju

Laurinska kiselina koja se u njemu nalazi nadaleko je poznata po antiseptičkim svojstvima, a bori se protiv bakterija, virusa i gljivica. Prema jednoj studiji sprovedenoj na Filipinima, djeca s upalom pluća koja su uzimala antibiotik i kokosovo mlijeko oporavila su se brže od one liječene samo antibioticima.

(24sata.hr)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije