Zdravlje

Sve o zdravlju i značaju mliječnih zuba

Sve o zdravlju i značaju mliječnih zuba
Foto: Nezavisne novine | Sve o zdravlju i značaju mliječnih zuba

Zašto su mliječni zubi važni? Zbog čega treba voditi računa o njima? U narednim redovima pronađite odgovor na ova, ali i još neka važna pitanja.

Mliječni zubi i njihov značaj

Čovjek tokom svog života ima dvije denticije: mliječnu i stalnu. Mnogi roditelji zanemaruju činjenicu ili ne znaju koliki značaj mliječna denticija ima za pravilan razvoj djeteta, samo zbog toga što dolazi do njene smjene tj. do ispadanja mliječnih zuba i njihove zamjene stalnim zubima.

 

Što se tiče samog broja mliječnih zuba, ima ih 20. Pravilno su raspoređeni po 10 u svakoj vilici (četiri sjekutića, jedan očnjak i dva kutnjaka u jednoj vilici). Oni tu stoje privremeno sve dok najčešće u šestoj godini ne nikne prvi stalni zub, prvi donji kutnjak ili "šestica". Važno je ovdje napomenuti da prvi stalni zub koji niče, gore pomenuta "šestica", nije zamjenski zub, što znači da ne treba da ispadne nijedan mliječni zub da bi on nikao, dakle "šestica" ne mijenja nijedan mliječni zub. Ona niče iza niza mliječnih zuba. Nakon što on izraste, počinju ispadati mliječni zubi, najčešće jedinice, nakon kojih slijede i ostali mliječni zubi po rasporedu smjene sa stalnim zubima.

 

Kad niču mliječni zubi? Kad oni ispadaju i niču stalni?

Mliječni zubi uglavnom kreću sa nicanjem oko šestog mjeseca života, mada je to nerijetko raspon od četvrtog do desetog mjeseca. Niču prvo donji pa gornji zubi. Proces nicanja svih mliječnih zuba počinje u prosjeku sa šest mjeseci i završava sa dvije i po godine kada je mliječna denticija potpuna.

Mliječni zubi imaju svoje stalne zamjenike, ali proces smjene je kompletan tek nakon 12. ili 13. godine. Period prije ovih godina nije zanemariv jer tokom ovog vremena dolazi do najintenzivnijeg rasta i razvoja vilica, ali i kompletnog organizma, kada su djeci zubi i te kako potrebni za pravilan proces pripreme hrane za varenje, govor i psihološki razvoj. I zato nam trebaju zdravi mliječni zubi.

 

Uloge mliječnih zuba

Razvoj kosti

Mliječni zubi kod djece vrše značajnu ulogu u formiranju dijela kosti donje i gornje vilice koji se naziva alveolarni greben. Oni čuvaju prostor za smještanje stalnih, te će tako stalni zubi niknuti na pravom mjestu u vilici, vođeni svojim prethodnikom. Ukoliko mliječni zubi iz bilo kog razloga ne niknu ili su izvađeni prije vremena njihove prirodne smjene (najčešće zbog karijesa) dolazi do gubitka dijela kosti. Zbog slabijeg razvoja viličnih kostiju dolazi do pojave manjka prostora za smještanje stalnih zuba, te pojave ortodontskih problema koji zahtijevaju onda drugačiju terapiju.

Varenje

Mliječni zubi kod djece služe u probavnom procesu. Varenje počinje već u ustima usitnjavanjem hrane i formiranjem zalogaja. Izbalansirana prehrana je ključna za rast i razvoj djeteta, tako da će bezubo dijete ostati uskraćeno za pravilno pripremljenu hranu za varenje, što može dovesti do težih posljedica kako za digestivni sistem, tako i za razvoj i napredak tog djeteta. Zubima se odsijeca i usitnjuje hrana. Nedovoljno usitnjena hrana može otežavati i stvarati probleme u probavljanju te čak usporiti opšti rast djeteta.

Razvoj govora i estetika

Jednako važna je i fonetska uloga mliječnih zuba, jer su zaslužni za pravilan razvoj govora i izgovora suglasnika F, S, V i Z. Osim toga, već u trećoj godini djeca su u stanju da razlikuju privlačan izgled od neprivlačnog. Mala djeca i njihovi roditelji priželjkuju estetski lijep osmijeh, a kako spoljašnji izgled utiče na utisak djeteta i njegovu reakciju na druge ljude, tako mliječni zubi imaju i svoju psihološku ulogu u razvoju djeteta. Ako su prednji zubi opsežno razoreni karijesom, to na dijete može nerijetko ostaviti određene psihološke posljedice koje se u zavisnosti od djetetovog karaktera mogu manifestovati ili povlačenjem u sebe ili pojačanom aktivnošću kojom dijete nesvjesno nastoji skrenuti pažnju sa svojih nedostatka na svoje vrline.

Roditelji, a samim tim i djeca, usljed nedovoljne informisanosti i znanja o važnosti  mliječne denticije zanemaruju oralnu higijenu u ranom uzrastu, vodeći se time da će mliječni zubi biti zamijenjeni stalnim, te sa sticanjem navika počinju dosta kasno, što je velika šteta.

Nebriga o oralnom zdravlju od ranog djetinjstva za sobom povlači zanemarivanje higijene i redovnih kontrola  u starijem dobu. Kao posljedica toga javlja se karijes stalne denticije, a često i strah od stomatoloških intervencija, čime se zatvara ovaj začarani krug.

Nažalost, karijesom razoreni mliječni zubi su veliki izvor bakterija koje se prenose i na stalne zube, koji počinju da niču oko šeste godine (mada nekad i ranije). Među prvima budu zahvaćene "šestice", čak toliko razorene da je jedina terapija vađenje ovog zuba.

Poseban problem predstavlja i to što roditelji obično zanemaruju cirkularni karijes, čak i u uznapredovalom obliku, a stomatologu se javljaju tek kada dođe do komplikacija ovog oboljenja i simptoma kao što su bolovi zuba, apsces, otok, pa i poremećaj opšteg stanja djeteta, upravo vodeći se pogrešnim stavom da su mliječni zubi zamjenjivi.

Treba napomenuti da "šestice" diktiraju buduću visinu zagrižaja i formiraju zagriz. Nepopravljiva je šteta da dijete izgubi stalne šestice u veoma ranom uzrastu, koje treba da posluže do kraja života.

Pravovremenim mjerama, koje uključuju prije svega zdravstveno vaspitanje roditelja, u prvom redu trudnica, zbog izuzetne motivisanosti za pozitivnim promjenama ka unapređenju sopstvenog, ali i zdravlja djeteta, može se značajno poboljšati očuvanje mliječnih zuba. Edukacija žena u trudnoći je pravi momenat za upoznavanje budućih majki kako da njeguju usnu šupljinu novorođenčeta. Ako već tada nije sprovođena, krajnje vrijeme za započinjanje oralne higijene je nicanje prvog mliječnog zuba. Roditeljima treba skrenuti pažnju da je redovno i detaljno pranje mliječnih zuba četkicama prilagođenim uzrastu djeteta dio neizostavne svakodnevne rutine.

 

Treba li vaditi mliječne zube?

Opšte je pravilo da se mliječni zubi kod djece ne moraju vaditi, prosto iz razloga što će na svakom mjestu na kojem su oni možda sada s vremenom da se pojavi novi, stalni zub. Čak i ukoliko se desi da se određeni mliječni zub pokvari, obično je vađenje zadnja opcija koja nam ostaje, jer je uloga u obliku čuvanja mjesta za stalne zube veoma bitna. Ukoliko imate dijete koje trenutno ima mliječne zube i počeli su da se klimaju, imate nekoliko opcija za vađenje. Možete sačekati da se zub toliko rasklima da sam ispadne. Ukoliko je zub jako raskliman ali ne ispada, te visi na koncu, možete ga nježno povući, bez trganja i sile. Ili treća, najbolja opcija, ukoliko niste sigurni šta radite i bojite se da ne povrijedite dijete, odvedite ga kod stomatologa.

Kao osnovna mjera preventive preporučuje se pranje zuba minimalno dva puta u toku dana, a posebno neposredno pred spavanje poslije zadnjeg obroka. Jednako je važno sprovesti savjetovanje o pravilnoj, izbalansiranoj, uobročenoj ishrani, kao i ukazati na loše navike koje doprinose pojavi karioznog oboljenja.

Redovne kontrole, u sklopu kojih stomatolog ima priliku da na vrijeme uoči promjene i adekvatno reaguje, su obavezne.

Prevencija je ključ uspjeha zdravog osmijeha i srećnijeg djetinjstva!

 

Za više informacija možete se javiti na Instagram profile ordinacijamodent1 i toothfairy6_

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije