Zdravlje

Ženama potrebniji san nego muškarcima

Ženama potrebniji san nego muškarcima
Ženama potrebniji san nego muškarcima
Srna

LAFBOROU - Ženama koje su izložene fizičkom i mentalnom stresu potrebno je više sna nego muškarcima, rekli su istraživači sa Univerziteta Djuk.

Istraživanja ukazuju da se kod muškaraca u nedostatku sna ne razvijaju bolesti koje pogađaju žene kada ne spavaju dovoljno.

Žene koje ne spavaju dovoljno sklonije su riziku od oboljenja srca, depresije, razvoju nekog psihološkog poremećaja, kao i moždanom udaru jer dolazi do različitih vrsta upala.

"Kod žena smo ustanovili veći stepen depresije, ljutnje i bijesa ujutro", rekao je doktor Majkl Breus, predlažući ženama da uvijek pokušaju da odspavaju tokom dana između 25 i 90 minuta.

Naučnici su utvrdili da, sa obzirom na to da žene rade više poslova istovremeno, one više koriste svoj mozak od muškaraca i njima je zato san potrebniji.

"Muškarcu koji je zaokupljen složenim poslom koji uključuje donošenje odluka i lateralno razmišljanje potrebno je više sna nego nekom prosječnom muškarcu, ali opet ne koliko ženi", rekao je profesor DŽim Horn, direktor Centra za san sa Univerziteta Lafborou u Engleskoj.

Najčitanije