Svijet

Tvorac Sputnjika V pravi još jednu vakcinu i dva lijeka

Tvorac Sputnjika V pravi još jednu vakcinu i dva lijeka
Foto: Tanjug/AP | Tvorac Sputnjika V pravi još jednu vakcinu i dva lijeka

MOSKVA - Naučni istraživački centar "Gamaleja", tvorac prve vakcine protiv virusa korona na svijetu, napraviće novu vakcinu protiv kovida-19 i dva lijeka za prevenciju i liječenje ove zarazne bolesti, piše ruski portal "RBK".

Kako se navodi, Ministarstvo zdravlja Rusije dodijeliće odgovarajuća sredstva centru "Gamaleja" za razvoj nove vakcine i lijekova protiv korone. Dokument je objavljen na portalu Gosrashodi.

Iz teksta slijedi da će se nova vakcina praviti na osnovu čestica sličnih virusu, prenosi Sputnjik.

Prema navodima portala, centar "Gamaleja" planira da u periodu od 2021. do 2023. lansira lijek protiv korone, zasnovan na sintetičkom neonukleotidnom inhibitoru proteaze virusa korona, dok bi 2022. godine trebalo da se pojavi lijek koji blokira receptor ACE2, pomoću koga kovid 19 prodire u ćelije.

Pretpostavlja se da će lijek moći da se koristi kako za prevenciju, tako i za liječenje virusa korona.

Naučno-istraživački institut "Gamaleja" u saradnji sa Ruskim fondom za direktne investicije napravio je vakcinu "Sputnjik V" koja je 11. avgusta dobila potvrdu o registraciji od Ministarstva zdravlja Rusije.

Najčitanije