PARIZ - Francuski gradovi Lion, Lil, Grenobl i Sent Etjen od subote će postati zone maksimalnog stepena uzbune zbog virusa korona, najavio je francuski ministar zdravlja Olivije Veran.
Nivo upozorenja podignut je na maksimum u Parizu početkom ove nedjelje i u Marseju prošlog mjeseca, što je dovelo do zatvaranja barova i restorana.
"Situacija se pogoršala u nekoliko većih gradova posljednjih dana", rekao je Veran na današnjoj konferenciji za novinare. "Svakog dana je sve više ljudi zaraženo", citirao je ministra BBC.
On je rekao da bi nivo upozorenja uskoro mogao biti podignut na maksimum i u Tuluzu i Monpelijeu, koji bilježe zabrinjavajući porast broja inficiranih.
Najviši nivo uzbune stupa na snagu kada stopa zaraze u pojedinom mjestu pređe 250 infekcija na 100.000 ljudi i najmanje 30 odsto kreveta za intenzivnu njegu bude rezervisano za pacijente COVID-19.
Nekoliko minuta prije nego što je Vernan objavio svoju poruku, francuske zdravstvene vlasti prijavile su 18.129 novih infekcija COVID-19, nešto niže od jučerašnjih rekordnih 18.746.
Broj oboljelih brzo raste od kraja ljeta u Francuskoj, što je trend koji se u Evropi primjećuje kako se zima približava.
Francuska je deveta u svijetu po broju preminulih od COVID-19, sa 32.445 žrtava.