Peti Mils razbio Sloveniju, Australiji bronza

Košarkaši Australije savladali su Sloveniju 107:93 i osvojili su bronzanu medalju na Olimpijskim igrama u Tokiju.

Tako je Luka Dončić poslije 17 vezanih pobjeda sa reprezentacijom i nijednog poraza, vezao dva neuspjeha i Slovenija je ostala bez medalje na Igrama.

Australija je osvojila svoju prvu medalju na Olimpijskim igrama u košarci u istoriji.

Do pobjede ih je predvodio fenomenalni Peti Mils. Postigao je 42 poena. Dodao je i devet asistencija. Ispratili su ga Ingls sa 16, Lendejl sa 14, Eksum sa 12 i Tajbul sa 11 poena.

Kod Slovenaca se istakao Luka Dončić sa 22 poena. Imao je i osam skokova i sedam asistencija. Prepelič je dodao 18, Tobi 13, Blažič 12 poena.

Krenulo je sporo, ali je Australija odmah došla do osjetne prednosti, pošto su pogađali Mils i Ingls.

Dončić je pokrenuo svoju ekipu sa nekoliko poena sa linije penala, pa je tako serija krenula.

Od +7 za Australiju, Slovenija serijom 11:0 okreće rezultat i dolazi do četiri poena prednosti.

Ipak, Australija vezuje četiri poena i dolazi do prednosti od jednog poena poslije prve četvrtine (20:19).

Dončić je sjeo da odmori krajem prve četvrtine i u prva četiri minuta druge četvrtine je Slovenija igrala odlično bez njega.

Opet su došli do prednosti i vodili su, ali je nevjerovatan bio Peti Mils, koji je sve radio – pogađao je za dva, za tri, uspio da iznudi dva faula na šutu za tri poena i preokrenuo je rezultat.

Nevjerovatni Mils imao je 26 poena na poluvremenu i doveo je Australiju do dvocifrene prednosti, koju je Slovenija barem malo uspjela da smanji do kraja prvog poluvremena.

Australija je na poluvremenu imala +8 (53:45).

Mils je nastavio i u trećoj četvrtini da igra svoju igru, a odlično je razigrao i Lendejla, koji je svaki put bio siguran iz reketa.

Australija je došla do +12, Slovenija je uspjela da prepolovi taj zaostatak, ali je Mils sa dvije dvojke opet vratio dvocifrenu prednost.

Na kraju treće četvrtine, u kojoj je dominirala Australija, bilo je +11 (78:67).

Goulding je na startu četvrte četvrtine pogodio trojku za najvećih +14, ali su se Australijanci opustili i Slovenija se vratila preko Prepeliča i Dragića.

Smanjili su zaostatak na šest poena, a onda je Dončić na pet minuta do kraja smanjio na tri poena zaostatka.

Eksum je uzeo stvari u svoje ruke i trojkom, ukradenom loptom i zakucavanjem vratio +10 Australiji.

Krenuo je revolveraški obračun Dončića i Milsa, priključio se i Ingls i na tri minuta do kraja je Australija ponovo imala +11.

Nije bilo uzbuđenja do kraja meča, pošto je Australija u poslednja dva minuta imala +16 i održala je prednost bez većih problema.