Ostali sportovi

Kinezi žanju medalje na OI

Kineski takmičari na Olimpijskim igrama u Tokiju nastavili su žetvu medalja. Stigli su do broja od 69 odličja, od čega su čak 32 zlatna, 21 odličje je srebrnog sjaja, dok je 16 bronzanih.

Nakon ekipne bronze koju je osvojio prošle sedmice, kineski gimnastičar Đingjuen Zou danas je uzeo zlato na paralelnom razboju ostvarivši rezultat od 16.233 poena. Drugo mjesto uz rezultat od 15.700 poena pripalo je njemačkom gimnastičaru Lukasu Dauzeru. Treći je bio Ferhat Arikan sa 15.633 poena i ova bronza bila je prva medalja Turske u Tokiju.

Danas su saldo medalja Kine uvećale gimnastičarke Čenčen Guan i Đijing Tang i to u takmičenju na gredi. Šesnaestogodišnja Guanova osvojila je zlatnu medalju uz ocjenu 14.633, dok je njena koleginica iz reprezentacije Đijing Tang sa 14.233 boda stigla do srebra. Bronzom je morala da se zadovolji Amerikanka Simon Bajls, što joj je druga bronza na Igrama, poslije Rija 2016. Bajlsova je uoči OI važila za veliku uzdanicu SAD u gimnastici, ali se zbog psihičkih problema prethodno povukla iz finala u višeboju, preskoku, dvovisinskom razboju i parteru.

Dvije medalje Kina je uzela i u skokovima u vodu sa odskočne daske sa visine od tri metra. Zlato je uz rezultat 558,75 poena obezbijedio Siji Sije, dok je srebro oko vrata stavio njegov sunarodnik Zungjuan Vang osvojivši 534,9 poena. Njih dvojica su prošle sedmice osvojili zlato u sinhronizovanim skokovima. Bronzanu medalju osvojio je Britanac Džek Lo sa 518 poena.

Kina uvjerljivo drži prvo mjesto na tabeli medalja, a pojedini američki mediji našli su se na udaru kritika jer prilikom prezentacije osvajača odličja u Tokiju na prvo mjesto stavljaju svoju zemlju.

Pravdaju to činjenicom da SAD prednjače kada je u pitanju ukupan broj medalja iako svi dobro znaju da su prvo što se gleda i vrednuje ona najsjajnija odličja.