Pogledi - Kolumne

Nedovršeni mir ili odgođeni rat

Svaka rasprava o Dejtonskom sporazumu ističe da je njegova dobra strana to što je zaustavio rat u BiH. Tu se za bošnjačku političku oligarhiju zaustavlja spisak dobrih strana ovog mirovnog sporazuma, uz eventualni apendiks da je njime sačuvana kakva-takva cjelovitost zemlje.

Građena kuća, ali nije stvoren dom

Već je poodmaklo vrijeme od punoljetstva Opšeg okvirnog sporazuma za mir u BiH, odnosno Dejtonskog mirovnog sporazuma (DMS), jednog od najboljih i čvrstih međunarodnih sporazuma postignutih u novijoj svjetskoj istoriji.

Političke elite Dejtonu pristupaju selektivno

Mi smo država koja svakodnevno obilježava godišnjice. Nažalost, najviše je onih koje govore o stradanjima građana različitih nacionalnosti tokom rata u Bosni i Hercegovini, a zbog nespremnosti za istinskim suočavanjem sa prošlošću one produbljuju međusobno nepovjerenje koje je i najveća prepreka u izgradnji socijalne, ekonomske i političke stabilnosti u zemlji.

BiH ima 14 vlada. Treba ih ukinuti 10

Pacijenta kojem na krevetu piše Bosna i Hercegovina bezuspješno liječe od teške bolesti. Nakon komplicirane operacije u Daytonu prije 20 godina svezali su ga u luđačku košulju i pustili na kućnu njegu. Od tada ga međunarodna zajednica drži na infuziji.

Upotreba sporazuma - Quo vadis Dayton?

Ima sklonih da kažu da su pravi pobjednici Drugog svjetskog rata Njemačka i Japan! Naravno, kada se gleda iz današnje perspektive.

Dayton je svima i krivac i izgovor

U bh. administraciji je zaposleno oko 180 hiljada ljudi, ili svaki dvadeset i prvi stanovnik BiH. To je manje od administracije susjedne Hrvatske u kojoj radi svaki dvadeseti stanovnik, a puno manje nego u susjednoj Srbiji, gdje čak svaki četrnaesti stanovnik radi u administraciji

Pretpostavke za ustavnu reformu nisu ništa bolje nego prije

Oklijevao sam da li učestvovati u debati povodom 20. godišnjice od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma. Ja nemam utisak da nas ova rasprava u ovom trenutku i pod sadašnjim unutrašnjopolitičkim uslovima igdje vodi. Ona samo odvraća od onih hitno potrebnih reformi privrede, socijalnog sistema, pravosuđa i javne uprave, dok se privredno i socijalno stanje i dalje pogoršava, a BiH sve više zaostaje

Dvadeset godina Daytona iz poljske perspektive

Ne pamtim više dobro detalje atmosfere koja je pratila Daytonski mirovni sporazum 1995. godine.

Gra­đa­ni BiH je­di­ni si­gur­ni gu­bi­tni­ci

Re­zul­ta­ti Dej­to­na ni­su ni­ko­ga u Bo­sni i He­rce­go­vi­ni uči­ni­li ap­so­lu­tnim po­bje­dni­kom. Svi su do­bi­li odre­đe­nu do­zu za­do­volj­stva, na­gra­de s onim što su oče­ki­va­li, ali ni­ko ni­je mo­gao re­ći da je po­bije­dio u ra­tu. A ra­to­vi se ugla­vnom vo­de da bi se u nji­ma po­bi­je­di­lo. Uko­li­ko je rat, i agre­si­je obje su­sje­dne drža­ve na Bo­snu i Her­ce­go­vi­nu, tre­balo da okon­ča nes­tan­kom ove drža­ve, te na­mje­re ni­su uro­di­le plo­dom.

Ponosni smo što je Dejton mjesto gdje je zaključen mir

Kao gradonačelnik, koristim svaku priliku koja mi se ukaže da govorim o dobrim stvarima koje dolaze iz Dejtona.

Izvucimo pouke i krenimo u snažan razvoj

Dejtonski sporazum u svojoj osnovi je kreirao sve poluge države, te ostavio mogućnost nadogradnje.

Vrijeme da sve strane prihvate Dejtonski sporazum

Ove godine obilježavamo 20. godišnjicu Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH - Dejtonskog mirovnog sporazuma (sporazum).

Daytonski mirovni sporazum iz perspektive jednog Nijemca

Dayton je donio mir i donio je haos. Bosna i Hercegovina u Njemačkoj obično se naziva neuspjelom državom, failed state. Failed, dakle neuspjela, jer njome nije moguće upravljati, jer je zarobljena blokadama nekadašnjih ratnih sukobljenih strana: i Bošnjaka, i Srba, i Hrvata.

Dejton, 20 godina poslije: Krov ili temelj?

Šta je nama Dejton danas, 20 godina poslije?

Raspakivanje Dejtona bi najdirektnije ugrozilo mir

Obilježavanje dvadeset godina potpisivanja Dejtonskog mirovnog ugovora prilika je da se ozbiljno analiziraju dometi ovog dokumenta.